Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Η Microsoft, το .net και οι "άλλοι"....

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò SnakeEyes. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 15-03-2012, 18:09. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-03-2012, 17:56 69620

    Η Microsoft, το .net και οι "άλλοι"....

    Έχω λίγες μέρες που ασχολούμε με τη C# τόσο σε desktop όσο και σε web (απλές δοκιμές) και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί!
    Παντού στο internet γράφουν ότι δεν έχει σημασία ποια γλώσσα θα χρησιμοποιήσεις είτε είναι π.χ. php όταν πρόκειται για web
    είτε είναι java όταν πρόκειται για web και desktop. Τελικά διαφωνώ με αυτήν την άποψη! Μέχρι τώρα, επειδή δεν είναι η κύρια δραστηριότητα
    μου ο προγραμματισμός και λόγο του ότι σε κάποιο βαθμό είχα γοητευτεί με τη χρήση opensource τεχνολογιών, χρησιμοποιούσα php για κανένα απλό site
    που τύχαινε να φτιάξω, χρησιμοποιώντας όμως τώρα το .net και το VS έχω μείνει άναυδος από τις ευκολίες που προσφέρει! Για μερικά πράγματα βλέπω ότι
    δεν χρειάζεται να γράψεις ούτε μία γραμμή κώδικα! Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο κάτι τέτοιο σε κάνει καλύτερο ή χειρότερο προγραμματιστή αλλά πρέπει
    να παραδεχτώ ότι η δουλειά που έχει γίνει είναι απίστευτη! Θα ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες γιατί αναρωτιέμαι μήπως απλά έχω ενθουσιαστεί Smile

    "...κάπου μακριά οι άνθρωποι θα νομίζουν πως είναι ακόμα ζωντανοί..."
  •  12-03-2012, 19:16 69622 σε απάντηση της 69620

    Απ: Η Microsoft, το .net και οι "άλλοι"....

    Γενικά, με το δρόμο που έχουν πάρει οι εξελίξεις είναι σοφό να μην "σνομπάρεις" καμία τεχνολογία. Η "καλύτερη" είναι πάντα εκείνη στην οποία είσαι αποτελεσματικός. Αν τώρα αναφέρεσαι στο IDE, ναι, προσφέρει πολλές δυνατότητες και ευκολίες, καθώς γράφει για σένα πολύ κώδικα. Το πρόβλημα είναι ότι αν θέλεις να κάνεις κάτι με διαφορετικό τρόπο, αυτός ο κώδικας πρέπει να "καθαριστεί' με το χέρι.

    Και, για να ξαναγυρίσω πίσω στις τεχνολογίες, κάτι μου λέει ότι οσονούπω θα ξεκινήσουν πολλά flame topics. Σαν αυτά που γίνονταν για τη C++ και native code vs Java, C# και managed code. Μόνο που τώρα θα έχουμε C# και .NET vs HTML και Javascript... Κοινώς, έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας! Too many ingredients in the cauldron! Να δούμε στο τέλος τι σούπα θα φάμε!

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  13-03-2012, 09:52 69628 σε απάντηση της 69622

    Απ: Η Microsoft, το .net και οι "άλλοι"....

    σε καμία περίπτωση δε θέλω να σνομπάρω εναλλακτικές τεχνολογίες, απλά έχω ενθουσιαστεί τόσο πολύ με τις ευκολίες που σου δίνει το πακέτο .net+VS και με το πόσο
    παραγωγικός μπορείς να γίνεις αντί να σπαζοκεφαλιάζεις π.χ. για το validation και την κρυπτογράφιση των password, σε σημείο που άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως με αυτό
    το τρόπο δεν μαθαίνω προγραμματισμό αλλά ένα πιο σύνθετο CMS (η σύγκριση αναφέρεται αποκλειστικά στο θέμα της ευκολίας!)
    Θα ήθελα πάντως να ακούσω και τις γνώμες όσων έχουν ασχοληθεί και με ανάπτυξη σε άλλες πλατφόρμες.

    "...κάπου μακριά οι άνθρωποι θα νομίζουν πως είναι ακόμα ζωντανοί..."
  •  15-03-2012, 18:09 69673 σε απάντηση της 69628

    Απ: Η Microsoft, το .net και οι "άλλοι"....

    Καλώς ήλθες στον κόσμο του RAD.

    Μια εφαρμογή από μια άλλη σίγουρα διαφέρει στην επιχειριματική λογική που περιέχει, και είναι αυτή που ουσιαστικά κάνει την "δουλειά". Όμως αν οι εφαρμογές είναι της ίδιας τεχνολογίας πχ WinForms, και οι δύο έχουν τα ίδια στοιχεία στο interface, χρησιμοποιούν τις παρόμοιες μεθόδους για να μεταφέρουν τα δεδομένα από την βάση στην οθόνη του χρήστη, αλλά και το αντίθετο. Ενώ η λογική είναι ουσιαστικά αυτό που σε πονεκεφαλιάζει για την υλοποιήσεις, η άλλη εργασία να γεμίσεις τις φόρμες με δεδομένα και μετά από τις φόρμες να τα βάλεις στην βάση, είναι αρκετά ανιαρή μιας και είναι σταθερή η φιλοσοφία που δεν διακατέχει.

    Το Visual Studio δίνει μεγάλη έμφαση ώστε οι εργασίες που ανήκουν στην δεύτερη κατηγορία να γίνονται αυτοματοποιημένα, για όλες τις τεχνολογίες ανάπτυξης που υποστηρίζει - Windows Forms, Web Forms, WPF, MVC, Silverlight, Windows Phone. Με αυτό τον τρόπο βοηθάει να δεις την εφαρμογή σου γρήγορα, να κάνεις τα ανιαρά πράγματα αυτοματοποιημένα - άρα και σωστά - και να αφιερώσεις τον χρόνο σου στα σημαντικά θέματα της ανάπτυξης και κατά συνέπεια να μικρήνεις τον καιρό που απαιτήται για την ολοκλήρωση μιας εφαρμογής. Αυτές οι αυτοματοποιήσεις είναι πάντα παραμετροποιήσιμες από τον προγραμματιστή, ώστε να μπορούν να ενταχθούν σε όλα τα είδη των σεναρίων ανάπτυξης.

    Σε καμιά περίπτωση δεν είναι "κουτιά/τούβλα" που απλά τα στοιβάζεις το ένα επάνω στο άλλο, για να πάρεις μια εφαρμογή στο τέλος.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems